Manisa'da İlk Yapıldı
06 Mayıs 2022

Merkezefendi Devlet Hastanesi’nde başarılı bir operasyon daha gerçekleşti

Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi’nde, Peyroni hastalığının yol açtığı ‘penis eğriliği’ olan 63 yaşındaki hasta, Üroloji Uzmanı Dr. İlker Çelen tarafından yapılan operasyonla sağlığına kavuştu. Manisa’da ilk olarak yapılan operasyonda, hastaya öküz kalp zarından yapılmış olan biyolojik uyumlu yüksek mukavemetli yapay yama kullanıldı.
Penis eğriliği sonucu psikolojik ve cinsel açıdan sorunlar yaşayan 63 yaşındaki hastaya, Merkezefendi Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. İlker Çelen tarafından operasyon uygulandı. Manisa’da ilk olarak yapılan operasyonda, hastaya öküz kalp zarından yapılmış olan biyolojik uyumlu yüksek mukavemetli yapay yama kullanıldı. Penis eğriliğinin erkeklerde doğuştan ya da sonradan meydana gelebilen, penisin ereksiyon halindeki orta hattan farklı yönlere doğru olabilen bir bozukluk olduğunu dile getiren Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. İlker Çelen, “Doğuştan olan eğrilikler daha genç yaşlarda kendini gösterirken ileri yaşlardaki eğrilikler daha çok peyroni hastalığı adı verilen penisin ereksiyonunu sağlayan tüp yapılarındaki doku bozukluğu ve oluşan plaklar neticesinde meydana gelir. Her iki bozukluğun tedavisi farklı yöntemler ile ve zamanlamalarda yapılır. Erkeklerde hem psikolojik hem de fizyolojik rahatsızlık yarattığı için belli bir derecenin üzerindeki eğriliklerin tedavi edilmesi gereklidir. Gerekli cerrahi yöntemi rekonstrüktif bir cerrahi olup özel teknikler mevcuttur” dedi.

YAPAY YAMA KULLANILDI
Çelen, “Doğuştan olan eğriliklerde penil plikasyon tekniği daha yaygın uygulanmaktadır ancak peyroni hastalığı mevcudiyetinde peyroni plağının cerrahi olarak ortadan kaldırılması ve o bölgeye vücuda uyumlu özel yamaların kullanılması gerekmekte ve tek başına yeterli olmaz ise yine penil plikasyon tekniği ile tedavi tamamlanır. Kullanılacak olan yama için hastanın kendi vücudundan alınan damar, ağız içi mukoza, karın bölgesi zarı ya da vücuda uyumu özel yapılmış biyolojik yamalar kullanılabilir. Biz hastamızda öküz kalp zarından yapılmış olan biyolojik uyumlu çok yüksek mukavemetli yapay yama kullanarak başka hiçbir kesi yapmadan  hastamızın penis estetiğini tamamlamış olduk. Penis rekonstrüktif cerrahisi özellikli ve hassas bir cerrahi tedavi olduğu için deneyimli ellerde yapılması önemlidir” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2022-05-06 at 14.23.19.jpeg