Manevi Destek Birimi
19 Temmuz 2019

manevi-destek.png

TÜRKİYEDE MANEVİ DESTEK VE REHBERLİK

Türkiye'de Manevi Destek Hizmeti 07.01.2015 tarihinde Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan protokol gereği pilot uygulama olarak Ankara, İstanbul, Ordu, Erzurum, Kayseri ve Samsun'da başlamıştır.

21 Aralık 2016 tarihinden itibaren Adana, Afyonkarahisar, Bursa, Çorum, İzmir, Kahramanmaraş, Konya ve Sakarya’nın da dahil edilmesiyle, toplam 14 ilde Manevi Destek Hizmeti sunulmaya başlanmıştır.

23 temmuz 2018 tarihinden itibaren Manisa ilimizinde bulunduğu toplam 37 ilde Manevi Destek Hizmeti sunulmaya başlanmıştır.

Manisa’da hastanemiz Merkezefendi Devlet Hastanesi ve Manisa Devlet Hastanesinde Manevi Destek Hizmeti sunulmaktadır.

”Allah hastalığı da şifayı da yarattı ve her dert için bir derman yarattı. Tedavi olunuz”

Hz.  Muhammed    (EbûDâvûd, C.4.H.no:3874)

Manevi destek hizmeti: Dini referanslardan hareketle, insanların üzüntülü, sıkıntılı, korkulu hallerinde, yalnızlık ve ümitsizlik duygularına kapıldıklarında, ani değişmelerle gelen kriz durumlarında, maruz kaldıkları yeni duruma uyum sağlama ve baş edebilme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak, varsa sorularını cevaplamak, hayatlarına yeni bir anlam vermelerine eşlik ederek onlara moral kazandırmaya çalışmaktır.

Hastanelerde manevi destek hizmetinin amacı; hastaların, hasta yakınlarının ve hastane personelinin kendi istek ve talepleri çerçevesinde, içinde bulundukları özel şartlar da göz önünde bulundurularak, inandıkları değerler çerçevesinde hastane içinde de yaşamalarını, ibadet ve dua etmelerini; içinde bulundukları konumlara göre gereken dini bilgilere kavuşturulmalarını; manevi ihtiyaç içinde ve çaresiz durumda olanların ihtiyaçlarının giderilmelerini sağlayarak hastalıklarından kaynaklanan problemlerini aşmalarında yardımcı olmak ve manevi destek sağlamak, bu suretle de patolojik iyileşmelerine katkıda bulunmaktır.

Hastane, cezaevi ve sosyal hizmet kurumlarında,  bu hizmeti sunan görevlilere Manevi Destek Personeli denir.

Ne Değildir ?

Manevi destek; Psiko - terapi, sosyal bakım ya da tıbbi bir tedavi değildir.

Manevi Destek Personeli; Psikolog, Psikiyatrist, Sosyal Hizmet Uzmanı, Tıbbi tedavi yürüten bir doktor değildir.

Manevi Destek Personeli; Hastane Personeli ile multidisipliner bir yaklaşımla hizmet verir. Manevi Değerler ışığında Danışmanlık ve Rehberlik yaparak, Moral-Motivasyon desteği sunar.


Manevi Destek İlkeleri

1.Manevi Destek; talep eden hasta, hasta yakını ve hastane personelinin ihtiyacına göre uygulanır.

2.Manevi destek talep eden kişinin öncelikle ihtiyacı tespit edilir.

3.Dinleme, anlama ve anlamlandırma metoduna ağırlık verilir.

4.Talep eden kişinin ihtiyacı ve beklentisi doğrultusunda sonuca birlikte ulaşılmaya çalışılır.

5.Manevi Destek Personelinden; yakın ilişki kurması, bireylere güven vermesi, içten ve samimi olması, danışanı güler yüzle karşılaması, anlamaya çalışması beklenir.

6.Baskısız danışma atmosferi oluşturarak, kişinin yargılanmayacağı ve suçluluk duygusu hissetmeyeceği şekilde problemlerini rahatça açmasını sağlar.

7.Bakanlık tarafından belirlenen “Personel Gizlilik Sözleşmesi” hükümlerine bağlı kalınır.

8-Manevi Destek Hizmetini Talep eden kişiler arasında ayrım yapılmaz. Sınıflandırılmaz. Talep eden her kişinin bu hizmeti alması sağlanır. Bu hizmet Hasta ve İnsan Hakları açısından Dünyada ve Ülkemizde yasal güvence altına alınmıştır

Manevi Destek Modeli Nasıldır?

Karşılıklı konuşarak anlama, açıklama, yorumlama ve anlamlandırma esasına dayanır.

Manevi Destek Birimi hastanemizde morişinasi yerleşkesi b blok giriş katında bulunmaktadır.

Hastanemizde manevi destek hizmeti sunmak üzere;

Şükrü AKDAĞ Görev yapmaktadır.

Manevi Destek Birimi;

İrtibat tel no: 0536 702 69 80

Çalışma saatleri:

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri olmak üzere haftada dört gün 11:30-15:30 saatleri arasında hizmet verilmektedir.