8 Kasım Dünya Radyoloji Günü
08 Kasım 2022

Merkezefendi Devlet Hastanesi Başhekim Yrd. ve Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. E.Buket Göçmen, 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı:

Radyoloji, X ışınları ve diğer görüntüleme yöntemlerinin tıpta tanı ve tedavi amacıyla kullanılmasıdır. Tanı ve tedavi amacıyla kullanılan yöntemlerden bazıları; ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MR), nükleer tıp yöntemleri, pozitron emisyon tomografi (PET), mamografi, floroskopi ve X ışını kullanan diğer bazı yöntemler olarak sıralanabilir. Bu yöntemlerin tanı amacıyla kullanımı elde edilen görüntülerden hastalıkların tespitinde yararlanılması şeklinde olurken, tedavi amacıyla kullanımı ise bazı cerrahi işlemlerin görüntüleme yöntemleri sayesinde daha az zararla yapılmasını sağlamaktadır.

Wilhelm Conrad Röntgen; 1895 yılında Kasım ayının 8’inci günü X ışınını keşfettiğinde büyük bir keşif yaptığının belki farkındaydı ama bugün geldiğimiz noktayı tahmin edemezdi. Eşinin el grafisini elde ederek fizik ve tıp alanında çığır açan Alman fizikçinin adı bugün hala dilimizde. “Röntgen” çektirmemiş kaç kişi vardır ki aramızda?
2012 yılından beri bütün dünyada bu büyük keşfin yapıldığı gün olan 8 Kasım günü “Uluslararası Radyoloji Günü” olarak kutlanmakta ve sağlık hizmetlerinin devamlılığında radyolojinin önemine ve radyasyon güvenliğine dikkat çekmek amaçlanmaktadır. Radyologlar ve radyoloji teknisyenleri, günümüz sağlık sektöründe vazgeçilmez aktörlerdir.
Görüntüleme yapmadan tanı koymanın neredeyse imkansız olduğu bu günlerde yaptığımız işi seviyor, sahip çıkıyor ve yolumuzu açtığı için Röntgen’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tüm Radyoloji çalışanlarının ‘’Radyoloji Günü’’ kutlu olsun…