Hastanemiz Nöroloji Uzmanı Dr.Gülşen DAMGACI'nın 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü ile ilgili açıklaması...
21 Eylül 2022

21 Eylül Dünya Alzhemier Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Hastanemiz Nöroloji Uzmanı Dr. Gülşen DAMGACI, hastalıkta erken teşhisin önemine dikkat çekti.

DAMGACI, “21 Eylül Dünya Alzhemier günü. Alzheimer hastalığı daha çok kişilerin, “isimleri hatırlayamıyorum, yer ve yönleri bulmakta zorlanıyorum” şeklinde yakınmalarıyla kendini gösteriyor. Bazen de hastaların sosyal becerilerinde bozulma, günlük yaşam aktivitelerinde bozulma, bunun yanında davranış değişiklikleri ve depresyonla süren bir hastalık.

Bu hastalıktan korunmak adına erken teşhis, erken tedavi çok önemli. Bu yüzden hastaların unutkanlık şikayeti olduğunda bir an önce nöroloji polikliniğine başvurmalarını çok önemsiyoruz. Çünkü hastalara verilen ilaçların alzhemier hastalığını azalttığını hatta bazen sonlandırdığını görüyoruz.

Peki alzheimerden korunmak için ne yapmalıyız? Akdeniz tipi diyeti öneriyorum. Kırmızı etten ziyade balık, zeytinyağı, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme. Hastalarımızın sosyal yaşantılarının aktif olması. Sigara, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklardan uzak durmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.