Dünya Palyatif Bakım Günü
07 Kasım 2019


YALNIZ DEĞİLSİNİZ…

12 Ekim Dünya Palyatif Bakım Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Başhekimimiz Op.Dr.Mehmet Fatih ZEREN, “Hastanemiz Palyatif Bakım Ünitesi 30 yataklı olup, 1 Uzman Doktor, Fizyoterapist, Diyetisyen, Sosyal Hizmet Uzmanı, Manevi Destek Personeli, Hemşire, Klinik Destek Personeli ve Temizlik Personelinden oluşan bir ekip ile hizmet vermektedir. 31.10.2018 tarihinde açılan merkezimiz bu güne yaklaşık 500 hastaya hizmet vermiştir” şeklinde konuştu.

 

Palyatif Bakım Nedir?

Yaşamı tehdit eden hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan problemlerle karşılaşan  hasta ve ailede; ağrının ve diğer problemlerin, erken tanılama ve kusursuz bir değerlendirme ile fiziksel, psikososyal ve spiritüel gereksinimlerin karşılanması yoluyla acı çekmenin önlenmesi ve hafifletilmesine yönelik uygulamaların yer aldığı ve yaşam kalitesini geliştirmenin amaçlandığı bir yaklaşımdır.

Palyatif bakımın  ilk amacı hastaların yaşadıkları semptomların kontrol altına alınması ve etkili bir şekilde yönetilmesini içerir.

Palyatif Bakım’ın amacına uygun olarak, hastanın ağrı ve diğer semptomlarının tedavisinin yanı sıra, hasta ve hasta yakınlarına psikolojik ve sosyal destek sağlanmaya çalışılarak yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir. Aynı zamanda “destekleyici bakım” olarak da bilinir.

 

Unutmayın Yaşadığınız Hiç Bir Sorunla Tek Başınıza

Yüzleşmek Zorunda Değilsiniz

Aile Üyeleriniz Ve Sağlık Bakım Ekibinden Yardım İsteyiniz

  • palyatif sonnn.jpg
  • el1.jpg
  • el2.jpg