T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

DÜNYA ZATÜRRE GÜNÜ (PNÖMONİ)

Güncelleme Tarihi: 12/11/2020


DÜNYA ZATÜRRE GÜNÜ (PNÖMONİ GÜNÜ)

Zatürre akciğerin akut enfeksiyonu olarak tanımlanmaktadır. En sık görülen, hekime başvurmaya neden olan, en fazla ölüme yol açan hastalıklar arasındadır. İhmal edilmemesi gereken sağlık sorunudur. Özellikle çocuklarda, 65 yaş üstü yaşlılarda, kronik hastalığa sahip olanlarda (böbrek yetmezliği, diyabet, kalp ve akciğer hastalığı) sigara kullananlarda bağışıklık sistemi zayıf olanlarda daha sık görülür.

Bulaşma yolları; Hasta kişinin öksürmesi, aksırması ile bakteri ya da virüslerin damlacık yolu ile yayıldığı bilinmektedir.

Belirtileri; Ateş, öksürük, göğüs ağrısı, balgam çıkarma, bulantı, kusma, kas ve eklem ağrıları, halsizlik, nefes darlığı, en sık rastlanan belirtilerdir.

Tanı nasıl konur ; Bu belirtiler ile gelen hastalar muayene edildikten sonra akciğer filmi çekilir, kan testleri yapılır.

Tedavi ; Etkene göre antibiyotikler, bol sıvı, istirahat, ağrı kesiciler ve ateş düşürücü gibi tedaviler genellikle kullanılır. Zatürre evde tedavi edilebilir. Ağır olguların, yaşlı hastaların, oksijen tedavisi veya yoğun bakım desteği gerektiren hastaların hastaneye yatması gerekir.

Korunma; Altta yatan kronik hastalıkların kontrol altına alınması dengeli beslenme, hijyen kurallarına uyulması, sigara ve alkol alışkanlıklarının kontrolü, zatürre ve yıllık grip aşıları ile toplumda gelişen pnömonilerin sıklığı ve ölüm oranı azaltılabilir.