Haberler

2015 YILINDA HASTANEMİZDE NELER YAŞANDI?

 

Hastalara daha iyi hizmet sunabilmek adına 2015 yılında bir çok faaliyette bulunduk. Faaliyetlerimizden öne çıkanları tekrar sizlerle paylaşmak istedik. Bakalım, 2015 yılı nasıl geçmiş.

ANNE DOSTU HASTANE OLDUK

Sağlık Bakanlığı tarafından pilot il olarak Manisa’da başlatılan ‘Anne Dostu Hastane Projesi’  kapsamında, kriterlere uyduğu için hastanemize ‘Anne Dostu Hastane’ sertifikası verildi.

“İKİ FİDANI BİRLİKTE BÜYÜTELİM”

Hastanemiz ve Manisa Orman İşletme Müdürlüğü'nün işbirliği ile hazırlanan, "İki fidanı birlikte büyütelim." projesi başladı. Bundan sonra her yeni doğan bebek için günlük olarak fidan dikimi gerçekleştirilecek.

 

SEZARYEN ORANIMIZA BU YIL DA TEŞEKKÜR GELDİ

Geçtiğimiz yıl sezaryen oranımızın düşük olması nedeniyle kurumumuza Sağlık Bakanlığından teşekkür yazısı gelmişti. Bu yıl da yine Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 06/11/2015 tarih ve 14870590 barkod nolu yazısında, kurumumuz sezaryen oranlarının düşük bulunmasından dolayı hastanemize teşekkür edildi. Hastanemiz doğum istatistiklerinin incelenmesi sonucu, 2015 yılının ilk  6 ayının primer sezaryen oranının % 13,4 olduğundan bahisle, teşekkür yazısında, “Sezaryen oranlarınız dikkate alındığında normal doğum yöntemindeki başarınız ve bu konuya gösterdiğiniz duyarlılık nedeniyle teşekkür ederiz. Çalışmalarınızda başarılar diler, ülkemiz sağlık sistemine verdiğiniz katkılar için teşekkür ederiz.” denilmiştir.

 

KALP PİLİ TAKILMAYA BAŞLANDI

Manisa’da üniversite hastaneleri ve özel hastanelerde yapılan kalp pili takma işlemi, artık hastanemizde de yapılmaya başlandı. İlk kalp pili, Manisa Huzurevinde kalan ve kronik kalp yetmezliği hastalığı bulunan 76 yaşındaki kimi kimsesi olmayan Halil Çetin isimli hastaya Kardiyoloji Uzmanlarımız Dr.Burak AYÇA ve Dr.Ramazan GÜNDÜZ tarafından takıldı.

 

DOÇ.DR. ENDER HÜR’E İKİNCİLİK ÖDÜLÜ

Türk Nefroloji Derneği tarafından 21-25 Ekim 2015 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 32. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresinde sunulan 385 çalışma arasından hastanemiz Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ender HÜR'ün çalışması, “En İyi Sözlü Bildiri 2.lik Ödülü”ne layık görüldü. Halen uluslar arası üç tıp dergisinde editörlük ve sekiz dergide hakemlik yapmakta olan Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ender HÜR, Antalya’da düzenlenen 32. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresinde, “Kronik Böbrek Hastası Ne Kadar Su İçmelidir” konusunda konuşma yaptı. 2010 yılından itibaren en iyi sözlü ve poster çalışmaları kategorilerinde toplam 8 ödüle sahip olan Doç.Dr.Ender HÜR,  Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesinde iken başladığı “Hemodiyaliz hastalarında biyoempedansla değerlendirilen volüm ve beslenme belirteçleri ile mortalite ilişkisi” isimli eseri  ile “En İyi Sözlü Bildiri 2.lik Ödülü” almıştır.

 

BÖBREK HASTALARINA BÜYÜK HİZMET

Merkezefendi Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Doç.Dr.Ender HÜR’ün editörlüğünü yaptığı  2014 yılında hazırlanan “Kronik Böbrek Hastası Olmak” adlı kitap, böbrek hastaları için kaynak oluşturuyor. Faydalanmak isteyen hastalar ücretsiz olarak internetten ulaşarak faydalanabiliyor.

 

YUNUSEMRE BELEDİYESİNDEN HASTANEMİZE DESTEK

Yunusemre Belediyesi hastanemize iki araç tahsis etti. İki yerleşkemiz arasında gidip gelirken hastalarımıza büyük kolaylık sağlayacak olan bu araçlar bütün hastalarımızın istifadesine sunuldu. Ayrıca Yunusemre Belediyesi tarafından hastanemizde çevre düzenlemesi yapılarak bank ve çöp kutuları hastanemiz hizmetine sunuldu.

 

HASTANEMİZDE PSİKİYATRİ POLİKLİNİĞİ AÇILDI

On yıldır Psikiyatri Polikliniği bulunmayan hastanemizde bu branşın polikliniği hizmete açılmış olup Psikiyatri Uzmanı Dr.Şule OKUR ÖZSARAÇ, poliklinik vermeye başladı. Muayene olmak isteyen hastalar bizzat gelerek ilk kayıt birimimizden ya da randevu sistemiyle sıra alıp muayene olabilir. Merkezi Randevu Sisteminden muayene olmak isteyen hastalar telefonla Alo 182 randevu hattından veya hastanemiz web adresi www.merkezefendidh.saglik.gov.tr den randevu alarak muayene olabiliyor.

 

DOKTORLARIMIZLA SÖYLEŞİLER...

ÇOCUKLARI KIŞ ENFEKSİYONLARINDAN KORUMANIN YOLLARI

Soğukların artmasıylahastanelerde görülen çocuk hasta sayısındaki artış nedeniyle açıklamada bulunan Hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Halime YÜCEL, anne balalara tavsiyelerde bulundu. Bu bilgileri, internet sitemiz ve basın aracılığıyla halka duyurduk.

ÇELİK,GEBELİKTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI ANLATTI

Hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Hakan ÇELİK, gebelikle ilgili doğru bilinen yanlışları açıkladı. Yine bu bilgileri de internetsitemiz ve basın aracılığıyla halka duyurduk.

Haber Listesine Geri Dön