Haberler

Böbrek Hastaları için Büyük Hizmet

BÖBREK HASTALARI İÇİN BÜYÜK HİZMET

Hastanemiz Nefroloji Uzmanı Doç.Dr.Ender HÜR ’ün editörlüğünü yaptığı  “Kronik Böbrek Hastası Olmak” adlı kitap hakkında, Hastanemiz Basın Birim Memuru İsmail AYBEY röportaj yaptı.  HÜR, hazırladıkları kitaptan faydalanmak isteyen hastaların kitaba ücretsiz olarak internetten ulaşabileceğini kaydetti.

 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Kitapları Sağlık Serisinde 2014 yılında çıkan “Kronik Böbrek Hastası Olmak” adlı eser, böbrek hastaları için başucu kaynak konumunda. Kitap editörleri Prof. Dr. Soner DUMAN ve Doç. Dr. Ender HÜR, yazarları Uzm. Dr. Kani MASAROĞULLARI, Yrd. Doç. Dr. Düriye Deren OYGAR, Uzm. Dr. Mehmet TANRISEV, Uzm. Dr. Hülya BAHADIR ÇOLAK, Uzm. Dr. Serhan Vahit PİŞKİNPAŞA tarafından hazırlandı. Kitaba ulaşmak isteyen herkes ücretsiz olarak şu linkten ulaşabiliyor: 

(http://www.egebook.ege.edu.tr/files/halkkitaplari45/files/assets/common/downloads/Kronik%20B.pdf)

KİTAP KONUNUN UZMANLARI TARAFINDAN HAZIRLANDI

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Merkezefendi Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Doç.Dr.Ender HÜR, “Kronik böbrek hastalığı, herkesi ilgilendiren sağlık problemlerinin başında gelir. Toplum sağlığının korunmasında herkese eşit, erişilebilir sağlık hizmeti sunulması ve koruyucu hekimliğin önemi açıktır. Yaygın olarak görülen kronik hastalıkların tedavisinde, bilim insanlarına düşen, bire bir hastaların muayene ve tedavilerinin yanı sıra, daha da önemlisi toplumun hastalıklar konusunda bilinçlendirilmesidir. Bu amaçla bireylerin anlayabileceği düzeyde, sıkılmadan okunabilecek yayınlara ihtiyaç vardır. Bu kitap öncelikle böbrek hastalarına yönelik olarak hazırlanmıştır. Özellikle son dönem böbrek yetmezliği çeken hastalar ister böbrek nakli, ister periton diyalizi veya hemodiyaliz programında olsunlar, onlar için hastalık gündelik yaşamın bir parçası olmaktadır. Bu kitapta konular hasta ve hasta yakınlarının, hekimlere sordukları merak edilen konulardan seçilerek konunun uzmanı hekimlerce derlenmiştir. Yararlı olacağını düşündüğümüz bu eserde emeği geçen herkese teşekkürü borç biliriz” şeklinde konuştu.

KİTAPTA HANGİ BÖLÜMLER VAR?

1.Kronik Böbrek Hastalığı

2.Hemodiyaliz Hastası Olmak

3.Periton Diyalizi Hastası Olmak

4.Böbrek Nakli

5.Kronik Böbrek Hastalığı ve Diyet

6.Kronik Böbrek Hastalığında İlaç Kullanımı

Haber Listesine Geri Dön