Haberler

Gebelikte Doğru Bilinen Yanlışlar

GEBELİKTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Hakan ÇELİK, gebelikle ilgili doğru bilinen yanlışları açıkladı. Çelik, ‘gebelikte banyo yapılmaz, seyahat yapılmaz, spor yapılmaz’ gibi inanışların yanlış olduğunu aktardı.

23 yıldır hekimlik tecrübesi bulunan hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Hakan ÇELİK, hamilelikte doğru bilinen yanlışları anlattı. Çelik, “Halk arasında, ‘gebelikte grip aşısı olmak tehlikelidir’ şeklinde bir inanış var. Oysa grip aşısı anneye grip bulaştırmaz ve bebeğe zararı kanıtlanmamıştır. Bir başka yanlış bilgi de yatış pozisyonuyla ilgili. Yatış pozisyonu ya da hareketler kordonun bebeğe dolanmasına neden olur şeklinde bir yanlış bilgi var. Aslında kordonun bebeğin boynuna dolanması bebeğin hareketleri sonucunda olur. Bir de görüştüğümüz anne adayları, hamileyken cinsel ilişkinin bebeğe zarar vereceğini düşünüyor. Riskli gebelik ya da düşük tehlikesi yoksa veya doğuma yakın ayda değilse cinsel ilişkinin hiçbir tehlikesi yoktur.” şeklinde konuştu.

GEBELİKTE BALIK TÜKETİLMELİ

Bazı hamile bayanların gebelikte balık tüketmenin zararlı olduğu gibi yanlış bir bilgi sahibi olduğunu dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Hakan Çelik, “Haftada iki  gün balık tüketimi bebeğin omega 3 yağ asidini karşılar. Sadece kılıçbalığı veya köpekbalığı gibi yüksek cıva içeren balıklardan uzak durulmalıdır.” şeklinde konuştu. Çelik, hamilelikte banyonun zararlı olduğu inanışının da yanlış olduğunu, ayakta duş olarak banyo yapmanın hiçbir sakıncasının olmadığını, ancak gebeler için sıcak termal su ve saunayı önermediklerini kaydetti.

SINIRSIZ YEMEK DOĞRU DEĞİL

Halk arasında gebeler için, “Sen iki canlısın, iki kişilik yemen gerekir” diye düşünüldüğünü belirten Uzm.Dr.Hakan ÇELİK, “Gebe kendi günlük ihtiyacına ilaveten en fazla 500 kalori bebek için almalıdır. Bu yiyebildiği kadar yemek ya da her şeyi sınırsız yemek değildir. Gebelikte 11-12 kilo almak uygundur.” şeklinde konuştu.

GEBELİKLE İLGİLİ BATIL İNANÇLAR

Gebelikle ilgili en çok yaygın olan inanışın ‘7 aylık doğan çocuk yaşar, 8 aylık doğan ölür’ şeklinde olduğunu dile getiren Çelik, gebelik haftasının artmasının bebeğin yaşama ihtimalini de arttırdığını savundu. Çelik, “Hamilelikte mide ne kadar ekşirse bebeğin o kadar saçı var diye bir batıl inanç var. Gebelikte mide ekşimesinin sebebi yemek borusuna mide asidinin reflüsü nedeniyledir.” şeklinde konuştu.

GEBE OKULLARI

Manisa Kamu Hastanelerinde "Gebe Okulları" olduğunu ve anne adaylarına gebelikle ilgili bilgiler verildiğine değinen Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzm Dr. Ayhan Korkmaz, sağlıklı ve güvenli bir doğum için anne adaylarımızı hastanelerimizdeki gebe okullarına bekliyoruz dedi. Gebe okullarında verilen eğitimler ise şu şekilde ;

· Gebelikte oluşan sorunlar

· Doğum yöntemleri ve normal doğumun önemi

· Doğum kontrol yöntemleri

· Yeni doğan bebek bakımı

· Emzirme eğitimi

 

Haber Listesine Geri Dön