Haberler

Başarılı Emzirme Politikamız

 

 

 

1. Hastanemizde, Bebek Dostu Hastane uygulamaları için yazılı bir emzirme politikası oluşturulup, tüm çalışanlarımız tarafından uygulanmasının sürekliliği sağlanır.

2. Kurum çalışanları anne sütü ve emzirme konularında eğitim almıştır. Bu eğitimler, yıllık eğitim planı dahilinde belirli aralıklarla tekrarlanır.

3. Hastanemize muayeneye gelen tüm gebelere polikliniklerde “Anne Sütü ve Emzirme Rehberi” verilir. Ayrıca, gebe okulumuzda 20. haftadan itibaren eğitime katılan gebelerimize anne sütü ve emzirme ile ilgili eğitimler yapılır.

4. Hastanemizde doğum yapan tüm annelere, tedavi amaçlı yatan tüm gebelere ve hastanemize yatan 0-24 aylık bebeklerin annelerine anne sütü ve emzirmenin yararları, doğru emzirme teknikleri, emzirmenin sürdürülmesi, sütün sağılması ve saklanması, sağılmış sütün bebeklere verilmesi vb. konularda bilgi ve “Anne Sütü ve Emzirme Rehberi” verilir.

5. Hastanemizde emziren annelerin yararlanabileceği emzirme odalarımız bulunmaktadır.

6. Doğumdan sonra anne ve bebeğin tensel teması sağlanır. Doğumu izleyen ilk yarım saat içinde emzirmeye başlamaları için annelere yardım edilir. Anne ile bebeğin 24 saat bir arada kalması sağlanır.

7. Hastanemizde doğan veya yatan tüm bebeklere, tıbbi zorunluluk olmadığı sürece ilk 6 ay sadece anne sütünün verilmesi, 6. aydan sonra ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar anne sütü verilmesinin devam edilmesi konusunda desteklenir.

8. Hastanemizde emzirme sıklığı ve süresi konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Emzirmenin bebeğin isteğine bağlı olduğu, gündüz ve gece bebek her istediğinde emzirilmesinin yararları annelere anlatılır. Ayrıca, emziren annelere yalancı meme ve biberonun sakıncaları konusunda bilgi verilir.

9. Hastanemizde mama kodu yasası uygulanmakta, anne sütünün dışında muadil metaryalin reklamlarına ilişkin poster, afiş ve numunelerin bulunmasına ve kullanılmasına izin verilmez.

10. Anneler taburcu olduktan sonra emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaştıkları sorunları çözebilmeleri yönünden, hastanemiz anne sütü eğitim hemşiresine başvurarak yardım alır.
Haber Listesine Geri Dön